Solis S5-GR3P10K Inverter 10kW
Solis S5-GR3P10K Inverter 10kW
Sale Sold out
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
Quantity
Low stock: 2 left
Solis S5 3-phase inverter for photovoltaic systems
A WIFI/LAN data transfer module is available as an accessory (sold separately).
Characteristics
  • Maximum efficiency 98.3%.
  • Current up to 16A.
  • Wide voltage range and low starting voltage.
  • Factory warranty 10 years.
  • Compact and easy to install and maintain.
  • >150% DC/AC ratio.
  • Supports high power modules with lower installation costs.
Technical information
  • AC rated output power: 10000W
  • DC connection: Plug connector
  • C connection: Plug connector
  • Efficiency (EU): 97.7%
  • Integrated DC switch: Yes
  • Protection class: IP66
  • Wireless: NO
  • Number of MPP followers: 2 pcs
  • Maximum power point voltage range (MPP): 600 V
  • Input current DC (max): 16 A
  • DC input current per MPP tracker (max): 16 A
  • Input current DC per thread input (max.): 16 A
  • DC input power (max.): 15000 W
  • Dimensions: 563 x 310 mm (H x W)